Mopsy to psy wywodzące się z kontynentu azjatyckiego. Zostały wyhodowane, aby towarzyszyć człowiekowi. Są to psy bardzo rodzinne, towarzyskie i łaknące wielkiej uwagi swojego właściciela. Największym uczuciem obdarzają z reguły jedną osobę i będą za nią chodzić krok w krok, dopraszając się uwagi i czułości. Nie oznacza to, że w rodzinie pozostałe osoby będą ignorowane przez psa, on po prostu ubóstwia jedną osobę, ale pozostałych również obdarzy dużą miłością.

 
Te niewielkie psiaki chętnie i szybko się uczą. Polecane są każdemu, nawet osobom, które nie posiadają żadnego doświadczenia w obchodzeniu się z psami. Nie sprawiają raczej problemów wychowawczych, szybko uczą się czystości i są tolerancyjne w stosunku do innych ras. Czujność należy zachować pod względem zdrowotnych tych maluchów. Szczególnie narażone są na choroby układu oddechowego i krążenia. Dlatego pies powinien pozostawać pod systematycznymi kontrolami lekarza weterynarii. Czasami szczeniaki oferowane są pod hasłem oddam mopsa za darmo, wówczas należy zachować szczególną czujność bo będą to psy bez rodowodu, nieznanych rodziców.
Mopsy to psy odpowiednie dla rodzin z dziećmi, wobec których są opiekuńcze i tolerancyjne. Ważne by nasze pociechy umiały obchodzić się z psem i nie robiły mu krzywdy. Mopsy to typowe pieszczochy, skuteczne same potrafią okazać, że jest im poświęcane za mało uwagi.