Jak przebiega skuteczna windykacja należności? To pytanie z pewnością zadaje sobie wielu przedsiębiorców, którzy mają problem z wyegzekwowaniem pieniędzy od klientów lub kontrahentów. Dobra wiadomość jest taka, że możliwości jest sporo, a przepisy prawne pozwalają na przeprowadzenie sprawnego i efektywnego procesu. Jaka powinna być taka windykacja? Katowice stwarzają w tej materii spore możliwości, dlatego – gdy interesuje cię biuro windykacji bezpośredniej – zdecydowanie masz w czym wybierać. Sprawdź, co powinieneś na ten temat wiedzieć.

1. Na czym polegają usługi windykacyjne?

2. Odzyskiwanie długów – samemu czy przez biuro windykacji bezpośredniej?

3. Windykacja krok po kroku

Działania windykacyjne mogą być realizowane bezpośrednio przez wierzyciela, jego pełnomocnika lub przez firmę windykacyjna. Plusem tej ostatniej opcji jest fakt, że jednocześnie zyskujesz pełną obsługę prawną prowadzoną przez zespół specjalistów i radców prawnych. Więcej na temat procedur windykacji firm zajmujących się tą kwestią znajdziesz na lexlegisgroup.pl/windykacja-katowice/.

Na czym polegają usługi windykacyjne?

Windykacja długów to, mówiąc najprościej, działania mające na celu skłonienie dłużnika do uregulowania wszystkich zaległych należności. Wyróżniamy dwa warianty działań.

  • Windykacja polubowna

Jej celem jest doprowadzenie do zawarcia porozumienia, czyli wypracowania takich warunków spłaty, które satysfakcjonują obie strony. Do tej kategorii zalicza się wysyłanie monitów i wezwań do zapłaty, kontakt telefoniczny czy właśnie wspomniane zatrudnienie firmy windykacyjnej.

  • Windykacja sądowo-egzekucyjna

To moment, w którym firma windykacyjna nie skłoni dłużnika do rozliczenia się z wierzycielem. Wówczas eksperci kierują sprawę do dalszych działań w sądzie.

Można uznać, że w większości przypadków skuteczna windykacja – Katowice pozwalają znaleźć szereg firm specjalizujących się w tych kwestiach – pozwala uniknąć działań sądowych i kończy się odzyskaniem pieniędzy.

Odzyskiwanie długów – samemu czy przez biuro windykacji bezpośredniej?

Windykacją możesz zająć się samodzielnie, a możliwe rozwiązania wypracować poprzez dialog. W wielu sytuacjach możesz jednak odkryć, że potrzebujesz wsparcia. Pomoc firmy windykacyjnej uwolni cię od stresu, zaoszczędzi czas, a nierzadko – za sprawą profesjonalnego i indywidualnego podejścia – przyspieszy zwrot środków.

Windykacja krok po kroku

Windykacja przebiega etapami. Pierwszym, obligatoryjnym etapem jest właśnie windykacja polubowna. Jeśli okaże się ona nieskuteczna, kolejną fazą jest postępowanie sądowe, a następnie egzekucyjne.