Nagłaśniane we wszystkich możliwych mediach (co oczywiste, gdyż liczy się każda upływająca minuta) nagłe zniknięcia zawsze wywołują duże zainteresowanie i wzbudzają wiele emocji. To podczas spaceru młodej matce ktoś porywa niemowlę, to wracająca z dyskoteki dziewczyna przepada jak kamień w wodzie, to dziecko wychodzi wyrzucić śmieci i ślad po nim ginie, to z domu wychodzi niesprawiający kłopotów dotąd nastolatek i nie daje znaku życia. To  tylko kilka najgłośniejszych spraw, znikających dzieci jest dużo więcej. Niepokojący jest fakt, że liczba zaginięć osób poniżej 18 roku życia stale rośnie.

Dlaczego znikają

W przypadku małoletnich przyczyną zaginięcia najczęściej jest niewłaściwa opieka, drugie w kolejności są porwania rodzicielskie (nie jest prawdą, że takie przypadki mają miejsce wyłącznie w rodzinach, gdzie rodzice wywodzą się z różnych krajów czy kultur). W przypadku dzieci starszych są to najczęściej ucieczki (najczęściej w okresie letnim, bardzo często spowodowane sytuacją w domu lub problemami natury psychicznej), rzadziej uprowadzenia.

Co zrobić, gdy znika dziecko

W pierwszej kolejności należy zawiadomić policję – zaginięcie małoletniego traktowane jest priorytetowo (maluchy najczęściej odnajdywane są w ciągu kilku-kilkunastu godzin, gorzej ma się sprawa ze starszymi dziećmi). Bez zgłoszenia fundacje zajmujące się poszukiwaniem osób zaginionych np. ITAKA mają związane ręce. A rozesłanie informacji wszystkimi kanałami jest konieczne, podobnie jak zaangażowanie do poszukiwań wielu osób, zdobycie informacji, które mogą pomóc w odnalezieniu (lista kontaktów, maile, pamiętniki itp. itd.) Niektóre rodziny decydują się na skorzystanie z pomocy specjalisty jakim jest detektyw.

Co może detektyw?

Agencja detektywistyczna ma mniejsze uprawnienia niż policja, ale może okazać się skuteczna w poszukiwaniach ze względu na rozległą sieć kontaktów, które umożliwiają sprawniejsze pozyskiwanie informacji, ze względu na doświadczenie (wielu detektywów pracowało wcześniej w służbach mundurowych), ze względu na możliwość wykorzystania techniki cyberwywiadu do analizy dostępnych w sieci informacji dotyczących dziecka i jego znajomych, do sprawdzenia jego aktywności, ustalenia ostatniego miejsca pobytu. Dyskretna pomoc detektywa może okazać się cennym wsparciem dla działań policji i może okazać się kluczowa w wytyczeniu kierunków poszukiwań.

Każdego roku 5% wszystkich zaginionych dzieci przepada bez śladu. Bez śladu sprzedają także osoby dorosłe. W sytuacjach, gdzie liczy się każda minuta, warto wykorzystać wszystkie dostępne możliwości poszukiwań.